Winners: RobinAge Bright Sparks Awards 2015-16

The second edition of the RobinAge Bright Sparks Awards received an overwhelming response yet again. Our judges artist Arzan Khambatta, poet Santhini Govindhan and RobinAge editor Cherry Divecha-Shethia all agreed that this year's entries have raised the bar for the competition!

Many of the pieces we received were relevant to the times we live in. The works were creative, mature and reflective of young minds that are aware and attuned to the world around them. At RobinAge, we see this as a very exciting sign as it has always been our mission to create a generation of creative and conscious young citizens.

This year we added a new age category to the awards by inviting entries from students of class 9 and 10. We also selected three best schools, based on both the quality and quantity of entries that came in. Choosing the winning schools was the toughest task! Winners will receive certificates and trophies from RobinAge and toy hampers from Hamleys India. Toy hampers will be sent to winners homes in the coming month while certificates and trophies will be sent directly to winners schools in June.

Here are the winners. Winners' parents can send their contact details and mailing address to contests@robinage.com

POETRY: JUDGED BY SANTHINI GOVINDAN

Group A:
Class 1 & 2
 

Aarav Alok Doshi

1st Prize
The Ocean Wonderland

Class 1, JBCN International School, Mumbai

 

Hitansh Jain

2nd Prize
Junk Food

Class 2, JBCN International School, Mumbai

 

Nishad Shirke

3rd Prize
Imaginary Poem

Class 2, Bharat English School, Diva

Group B:
Class 3 to 5
 

Yashvi G N

1st Prize
I Wish I Could Write a Poem

Class 5, The Brigade School, Malleshwaram, Bengaluru

 

Nysa Mehta

2nd Prize
The Cloud

Class 3, J B Petit High School For Girls, Mumbai

 

Vraj N Adroja

3rd Prize
Why?

Class 4, S N Kansagra School, Rajkot

Group C:
Class 6 to 8
 

Shaurya Singhi

1st Prize
Where's Everyone Today

Class 6, Cathedral & John Connon High School, Mumbai

 

Devanshi Yadav

2nd Prize
Facebook Addiction

Class 8, Ryan International School, New Delhi

 

Rahul Krishnamoorthy

3rd Prize
the Hunt

Class 7, Cathedral & John Connon School, Mumbai

Group D:
Class 9 & 10
 

Angelica Cardoza

1st Prize
Wondering Why

Class 9, Bombay Cambridge School, Andheri East, Mumbai

 

Nishika Jain

2nd Prize
The Months

Class 9, D Y Patil International School, Mumbai

 

Aafreen Merchant

3rd Prize
Fate

Class 9, Fazlani L'Academie Globale, Mumbai

ART: JUDGED BY ARZAN KHAMBATTA

Group A:
Class 1 & 2
 

Anaya Malkani

1st Prize
Trees in a Marmalade Sky

Class 1, Bai Avabai Petit Girls' High School, Mumbai

 

Mahi Karsiya

2nd Prize
Wonders of India

Class 2, Villa Theresa High School, Mumbai

 

Aanya Sanghvi

3rd Prize
Scenery

Class 1, Villa Theresa High School, Mumbai

Group B:
Class 3 to 5
 

Vihaan Jain

1st Prize
Save Tigers

Class 3, JBCN International School, Mumbai

 

Aarya Butolia

2nd Prize
My Friends

Class 5, Lancers Army School, Surat

 

Surya Pradhan

3rd Prize
The City on my Back

Bharat English School, Diva

Group C:
Class 6 to 8
 

Navneeth S R

1st Prize
Icy Land

Class 7, Bishop Cotton Boys School, Bengaluru

 

Rajat Khator

2nd Prize
Save Elephant

Class 7, St Anselm Senior Secondary School, Bhilwara

 

Shimoni Jain

3rd Prize
Design

Class 6, JBCN International School, Mumbai

Group D:
Class 9 & 10
 

Keval Desai

1st Prize
Rain

Class 9, Podar International School, Junagadh

 

V Kirupa Ranjani

2nd Prize
Fishing Village

Class 9, Stansford International Higher Secondary School, Puducherry

 

Ishan Desai

3rd Prize
Tama

Class 10, Yashodham High School, Mumbai

NEWS REPORT: JUDGED BY CHERRY DIVECHA-SHETHIA

Group A:
Class 1 & 2
 

Agastya Bhandari

1st Prize
Fog or Smog in Mumbai?

Class 1, JBCN International School, Mumbai

 

Devesh D Madnani

2nd Prize
Equal Streets and Walk for Health

C Class 1, Maneckji Cooper Education Trust School, Mumbai

 

Sharlene Bamji

3rd Prize
Nature

Class 2, The Universal School, Tardeo, Mumbai

Group B:
Class 3 to 5
 

Archit Gupta

1st Prize
Bing Bang Theory (Odd Even Policy)

Class 3, Ryan International School, New Delhi

 

Anand Gopalakrishnan

2nd Prize
17 UN Goals, 2030 and Podar International School

Class 4, Podar International School, Khar West, Mumbai

 

Revati Awasthi

3rd Prize
The Spark of Patriotism

Class 5, Ram Ratna International School, Mumbai

Group C:
Class 6 to 8
 

Aryan Verma

1st Prize
Bullet Trains in India

Class 7, G D Goenka International School, Sonepat

 

Tanisha Jaisingh

2nd Prize
Report on Junk Food

Class 6, JBCN International School, Mumbai

 

Rishi Laddha

3rd Prize
Terrorism Today

Class 7, VPVGBVM, Baramati, Pune

Group D:
Class 9 to 10
 

Ishan Dubey

1st Prize
India Intolerant

Class 9, Ahlcon International School, Delhi

 

Rishi Modi

2nd Prize
Make In India

Class 9, Ram Ratna International School, Mumbai

 

Saloni Lodha

3rd Prize
Think Before You Act

Class 9, Rajmata Krishna Kumari Girls' Public School, Jodhpur

WINNING SCHOOLS

 

JBCN International School, Mumbai

1st Prize
 

Ryan International School, Vasant Kunj, New Delhi

2nd Prize
 

The Vikasa School, tuticorin, Tamil Nadu

3rd Prize

Congratulations to all the participants and winners for a job well done!