Winners: RobinAge Bright Sparks Awards 2019-20

What's On

The 2019-20 edition of the RobinAge Bright Sparks Awards will go down in our books as a memorable one! From the moment we announced the awards in April 2019, the most amazing entries began to pour into our website and office from across the country and even overseas, from places like Singapore, the UK and UAE. This edition of the RobinAge Bright Sparks Awards ended up receiving a record response, with 10,854 valid entries coming in from 266 schools across 193 Indian cities.

This year also marks the first time that we have had to defer the winner announcements. In previous years, we have revealed the winners of the RobinAge Bright Sparks Awards in our anniversary issue, in April. However, this time, the COVID-19 pandemic forced us to delay the announcements.

Our judges this year were artist Arzan Khambatta, poet Santhini Govindan and RobinAge editor Cherry Divecha-Shethia.

Like every year, we selected individual winners across four age groups as well as three best schools, based on both the quality (original entries only) and quantity of entries that came in. We proudly present all the winners of the RobinAge Bright Sparks Awards 2019-20.

Note: Winners' parents can send their contact details and mailing address to contests@robinage.comPrizes will be dispatched directly to winners' schools once they reopen after the national lockdown.

POETRY: JUDGED BY SANTHINI GOVINDAN

Group A: Class 1 & 2
1st Prize: I Am Not Afraid by Ivan Zachary George, Class 2, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
2nd Prize: The Football Finals by Vidywt Sundar, Class 2, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
3rd Prize: 
An Ode to the Clouds by Jaagrav Sheehan Das, Class 1, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai

Group B: Class 3 to 5
1st Prize: 
What I Want To Be by Priyanshi Kaushik, Class 4, Wisdom World School, Kurukshetra, Haryana
2nd Prize:
The Wind by Jordan S Pinto, Class 4, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
3rd Prize: 
Mother by Trisha Maria Krishnan, Class 5, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai

Group C: Class 6 to 8
1st Prize: 
The End by Pakshal Nagda, Class 8, New Horizon Scholars School, Navi Mumbai
2nd Prize: 
Dear Well Wisher by Anahita Gupta, Class 6, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
3rd Prize: 
Ego by Anusha Dalal, Class 8, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai

Group D: Class 9 and 10
1st Prize: Superman by Trishla Shukla, Class 10, DY Patil International School, Nerul, Navi Mumbai
2nd Prize: 
Ephemeral by Bhanushri Jaisimha, Class 10, Delhi Public School, Bengaluru
3rd Prize: 
Nagging by Yashika Durbha, Class 9, The Hyderabad School, Begumpet, Hyderabad
3rd Prize: Plastic - The Ultimate Rivalby Joanne Lobo, Class 10, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai


ART: JUDGED BY ARZAN KHAMBATTA

Group A: Class 1 & 2
1st Prize: 
Pray for Australia by Mehaan Tamka, Class 2, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
2nd Prize:
Saving Water by Manish Modi, Class 2, The Modern School, Mumbai
3rd Prize: 
My City by Thiyakshwa, Class 2, Jawahar Vidyalaya Senior Secondary School, Chennai

Group B: Class 3 to 5
1st Prize: 
The Parrot by Vihaan Singh, Class 3, Kothari International School, Noida
2nd Prize: 
Emotions Make Us Human by Deepshika De, Class 5, Delhi Public School, Noida
3rd Prize: 
The Night by Hea Khemani, Class 3, RBK International Academy, Mumbai

Group C: Class 6 to 8
1st Prize: 
The Horse by Samairah Shaikh, Class 7, The Lexicon International School, Kalyani Nagar, Pune
2nd Prize: 
Pen Sketching (Portrait) by Nishika Saxena, Class 7, Gyan Ganga Educational Academy, Raipur
3rd Prize: 
The Elephant by Arundhati Mhaskar, Class 8, BK Birla Public School, Kalyan

Group D: Class 9 and 10
1st Prize: 
Cityscape by Kavya, Class 10, Isha Samskriti, Coimbatore
2nd Prize: 
Shiv Parvati by Mowneesh R, Class 9, Chelammal Vidhyaashram CBSE Senior Secondary School, Musiri
3rd Prize: 
Sahaj Path by Tamajit Mistri, Class 9, Techno India Group Public School, Garia

STORY-WRITING: JUDGED BY CHERRY DIVECHA-SHETHIA

Group A: Class 1 & 2
1st Prize: 
Lonely Hours by Rian Hardik Parekh, Class 2, Children’s Academy, Kandivali East, Mumbai
2nd Prize: The Lost Girls by Dhimahi B Samant, Class 2, Children’s Academy, Kandivali East, Mumbai
3rd Prize: Rosi & the New Gadget by Kiana C Bafna, Class 1, Children’s Academy, Kandivali East, Mumbai

Group B: Class 3 to 5
1st Prize: 
Mr Ice Cube by Syeda Maryam, Class 3, Hikmah Montessori School, Chennai
2nd Prize: 
Pixilated by Siya Rajput, Class 5, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
3rd Prize: The Rigid Knot by Apoorva Vishwanath, Class 4, Delhi Public School, Hyderabad

Group C: Class 6 to 8
1st Prize: 
The Deserted Soldier by Anam Fathima, Class 7, Al Qamar Academy, Chennai
2nd Prize: An Arcane Creature by Aarav Mehta, Class 7, DY Patil International School, Mumbai
3rd Prize: Breaking the Shackles! by Lavanya Gupta, Class 8, Bombay Scottish School, Mahim

Group D: Class 9 and 10
1st Prize: 
Wake Up All, the Sun Has Risen by Soumyajyoti Pal, Class 10, Salt Lake School, Kolkata
2nd Prize: 
A Statue of God? by Rishita Pamecha, Class 9, The Heritage School, Vasant Kunj, New Delhi
3rd Prize: 
Never Back Down by Rudra Gupta, Class 9, Hansraj Model School, Punjabi Bagh, New Delhi

WINNING SCHOOLS
1st Prize: 
Children’s Academy, Kandivali East, Mumbai
2nd Prize: Chelammal Vidhyaashram, Tiruchirapalli
3rd Prize: Bharatiya Vidya Bhavan’s Vidyashram, Hyderabad

Congratulations to all the participants and winners for a job well done!