RobinAge Bright Sparks Awards 2017-18

Meet the Winners of RBSA 2017-18

The fourth edition of the RobinAge Bright Sparks Awards received an amazing response, with a record number of entries pouring in from over 100 cities. As usual, our judges had a tough time picking winners, especially in the poetry category in Groups C and D. However, at the same time, we received many poems and news reports that were plagiarised—these were picked up directly from books and the internet and had to be disqualified.

The RobinAge Bright Sparks Awards programme is not about winning or losing; it is about enhancing your skills and cultivating them further. Through these awards, RobinAge hopes to create a generation of evolving, conscious young citizens who are creative and mature and carry a fine head on their shoulders. As we open up entries for RBSA 2018-19, we hope you will participate in the right spirit and help us mentor you to make the next generation principled, honest and bright.

Our judges this year were artist Arzan Khambatta, writer and poet Santhini Govindan and RobinAge editor Cherry Divecha-Shethia.

Like last year, this time too, we selected three best schools, based on both the quality (original entries only) and quantity of entries that came in. We proudly present all the winners of the RobinAge Bright Sparks Awards 2017-18.

WINNING SCHOOLS

  • 1st Prize: Podar International School, Sangli
  • 2nd Prize: Manovikas English Medium School, Goa
  • 3rd Prize: Delhi Public School, Dhuri, Punjab

ART: JUDGED BY ARZAN KHAMBATTA

Group A: Class 1 & 2 1st Prize: J S Anshika, Class 2, Bethany High School, Bengaluru 2nd Prize: Manavi Goyal, Class 2, Sunbeam School Indira Nagar, Varanasi, Uttar Pradesh 3rd Prize: John P Anson, Class 2, Toc H Public School, Kochi, Kerala

Group B: Class 3 to 5 1st Prize: Viyaan Bijlani, Class 4, D Y Patil International School, Mumbai 2nd Prize: Ebrahim Habib, Class 5, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai 3rd Prize: Kashvi Jamuar, Class 5, Vibgyor High School, Mumbai

Group C: Class 6 to 8 1st Prize: Elishma Talkar, Class 7, Gloria Convent High School, Byculla, Mumbai 2nd Prize: Sanika Parab, Class 7, Dr S Radhakrishnan Vidyalaya, Mumbai 3rd Prize: Prisha Gala, Class 6, Fazlani L’Academie Globale, Mumbai

Group D: Class 9 and 10 1st Prize: Gurdev Singh, Class 9, Delhi Public School, Dhuri, Punjab 2nd Prize: Pragya Gupta, Class 9, National Public School, Koramangala, Bengaluru 3rd Prize: Prerna Bhavsar, Class 9, Bai B S Bengallee Girl’s High School, Mumbai

NEWS REPORT and STORIES: JUDGED BY CHERRY DIVECHA-SHETHIA

Group A: Class 1 & 2 1st Prize: Owee Newasekar, Class 2, Oakridge International School, Einstein Campus, Hyderabad 2nd Prize: Chaitanya Garg, Class 2, La Foundation School, Sangrur 3rd Prize: Dhruv Singh, Class 1, Vibgyor High School, Hormavu, Bengaluru

Group B: Class 3 to 5 1st Prize: Viddhi Naheta, Class 3, Dhirubhai Ambani International School, Mumbai Shared 1st Prize: Aliya Shetty Oza, Class 4, École Mondiale World School, Mumbai 2nd Prize: Aarav Mehta, Class 5, D Y Patil International School, Worli, Mumbai

Group C: Class 6 to 8 1st Prize: Anant Kerur, Class 7, Manovikas English Medium School, Goa 2nd Prize: Kashish Shah, Class 8, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai 3rd Prize: Advaith Neelacantan, Class 6, Delhi Public School, Bengaluru

Group D: Class 9 to 10 1st Prize: Niharika Palep, Class 9, JBCN International School, Parel, Mumbai 2nd Prize: Zahabiya Mukadam, Class 9, Fazlani L’Academie Globale, Mumbai 3rd Prize: Skanda H Yadakeri, Class 10, St Mary’s International School, Chikmagalur, Karnataka

POETRY: JUDGED BY SANTHINI GOVINDAN

Group A: Class 1 & 2

  • 1st Prize: Ojasvi Shah, Class 2, The Samhita Academy, Bengaluru
  • 2nd Prize: Naavya Agarwal, Class 2, D Y Patil International School, Mumbai
  • 3rd Prize: Hamza Mohamed, Class 2, Al Qamar International School, Chennai
Group B: Class 3 to 5
  • 1st Prize: Mahisa Mithani, Class 5, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
  • 2nd Prize: Harsha Pareek, Class 5, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
  • 3rd Prize: Aliya Shetty Oza, Class 4, École Mondiale World School, Mumbai
Group C: Class 6 to 8
  • 1st Prize: Sharika Kaul, Class 8, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
  • 2nd Prize: Mimansa Mukherjee, Class 7, Delhi Public School, Rourkela, Odisha
  • 3rd Prize: Vesna Aaliyah Pereira, Class 7, Manovikas English Medium School, Goa
Group D: Class 9 and 10
  • 1st Prize: Prachi Bhupesh Gupta, Class 9, Holy Mary Convent High School, Bhiwandi, Thane
  • 2nd Prize: Anushka Gupta, Class 9, Ryan International School, Goregaon, Mumbai
  • 3rd Prize: Khushi Shinde, Class 10, Chitrakoota School, Nagadevanahalli, Bengaluru

NOTE: Govindan says, “The entries in this category (Group D) were of an extremely high standard. Perceptively and creatively written, touching on many subjects. These poems were all a pleasure to read!”

ART: JUDGED BY ARZAN KHAMBATTA

Group A: Class 1 & 2

  • 1st Prize: J S Anshika, Class 2, Bethany High School, Bengaluru
  • 2nd Prize: Manavi Goyal, Class 2, Sunbeam School Indira Nagar, Varanasi, Uttar Pradesh
  • 3rd Prize: John P Anson, Class 2, Toc H Public School, Kochi, Kerala

Group B: Class 3 to 5

  • 1st Prize: Viyaan Bijlani, Class 4, D Y Patil International School, Mumbai
  • 2nd Prize: Ebrahim Habib, Class 5, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
  • 3rd Prize: Kashvi Jamuar, Class 5, Vibgyor High School, Mumbai

Group C: Class 6 to 8

  • 1st Prize: Elishma Talkar, Class 7, Gloria Convent High School, Byculla, Mumbai
  • 2nd Prize: Sanika Parab, Class 7, Dr S Radhakrishnan Vidyalaya, Mumbai
  • 3rd Prize: Prisha Gala, Class 6, Fazlani L’Academie Globale, Mumbai

Group D: Class 9 and 10

  • 1st Prize: Gurdev Singh, Class 9, Delhi Public School, Dhuri, Punjab
  • 2nd Prize: Pragya Gupta, Class 9, National Public School, Koramangala, Bengaluru
  • 3rd Prize: Prerna Bhavsar, Class 9, Bai B S Bengallee Girl’s High School, Mumbai

NEWS REPORT and STORIES: JUDGED BY CHERRY DIVECHA-SHETHIA

Group A: Class 1 & 2

  • 1st Prize: Owee Newasekar, Class 2, Oakridge International School, Einstein Campus, Hyderabad
  • 2nd Prize: Chaitanya Garg, Class 2, La Foundation School, Sangrur
  • 3rd Prize: Dhruv Singh, Class 1, Vibgyor High School, Hormavu, Bengaluru

Group B: Class 3 to 5

  • 1st Prize: Viddhi Naheta, Class 3, Dhirubhai Ambani International School, Mumbai
  • Shared 1st Prize: Aliya Shetty Oza, Class 4, École Mondiale World School, Mumbai
  • 2nd Prize: Aarav Mehta, Class 5, D Y Patil International School, Worli, Mumbai

Group C: Class 6 to 8

  • 1st Prize: Anant Kerur, Class 7, Manovikas English Medium School, Goa
  • 2nd Prize: Kashish Shah, Class 8, Bombay Scottish School, Mahim, Mumbai
  • 3rd Prize: Advaith Neelacantan, Class 6, Delhi Public School, Bengaluru

Group D: Class 9 to 10

  • 1st Prize: Niharika Palep, Class 9, JBCN International School, Parel, Mumbai
  • 2nd Prize: Zahabiya Mukadam, Class 9, Fazlani L’Academie Globale, Mumbai
  • 3rd Prize: Skanda H Yadakeri, Class 10, St Mary’s International School, Chikmagalur, Karnataka
Congratulations to all the participants and winners for a job well done!
×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?